У среду, 30. октобра 2024. године, одржан је огледни час на тему ”World music у Србији”, који је реализовала наставница Марта Ђачић са одсека за српско традиционално певање.
Циљ огледног часа је био разумевање world music жанра и упознавање слушалаца са примерима извођача и поделама унутар жанра, а то је реализовано вишеструким задацима: појам world music, кључни елементе жанра, анализирати примере извођача, објаснити поделе унутар жанра, објаснити зашто је жанр важан за очување и промоцију српске традиционалне музике.
Реализатор је увела пристутне у специфичан развој world music сцене у Србији, наводећи примере група као што су Моба и Хазари, које су 1993. године допринеле очувању српске традиционалне музике и увођењу традиционалних елемената у модерне жанрове, уз објашњење да је овај жанр постао средство очувања наслеђа, али и начин за повезивање с глобалном публиком. Наставник представља групе и уметнике попут Мобе, Биљане Крстић и Бистрика, Слободана Тркуље и Балканополиса, и Дамира Имамовића, као и њихов значај за светску сцену. Укратко се објашњава њихов стил, фузија модерних и традиционалних звукова и како представљају српску музику у иностранству.
Затим се прешло на анализу музичких примера. Након сваког примера постављана су питања: „Који традиционални елементи се могу препознати?“ „На који начин овај стил одражава различите културне утицаје?“ - кроз дискусију о спајању традиције и модерности кроз музичке елементе попут ритма, хармоније и инструментала може утицати на глобалну привлачност и препознавање. Наставник-предавач је подстицала присутне да разговарају о значају оваквог музичког стила за национални идентитет, посебно у постјугословенском контексту. Кључна питања су била: „Како world music може утицати на очување културног наслеђа?“ „Да ли је важно представити традиционалну музику на глобалној сцени? Зашто?“ Кроз дискусију присутни су анализирали утицај world music-а на поновно повезивање са локалним традицијама и на промоцију наше културе на светском нивоу. Такође, повела се и дискусија о приликама за извођење овог жанра, као и о фестивалима ове врсте у Србији.