\ Конференција: "Вршњачко насиље као (не)решиви проблем данашњице у Србији"

Музика као лек

muzika medicina

Пријатељи школе

tarisio2

Треба да се зна

treba da se zna

header

Конференција: "Вршњачко насиље као (не)решиви проблем данашњице у Србији"

У четвртак, 31. октобра 2024. године, у Малој сали Народне Скупштине Републике Србије, реализована је конференција на тему: „Вршњачко насиље као (не)решиви проблем данашњице у Србији“, у организацији Удружење грађана «Амикус» и „Euripean Communication Center“, у оквиру истоименог пројекта који суфинансира Министарство просвете.Конференцији су присуствовали: директорка школе, педагог Душан Чоловић и помоћник директора Соња Дабић.
Догађај је окупио представнике ресорних институција, психологе, психијатре, родитеље, медије, као и активне утицајне личности са друштвених мрежа који су поделиле своја искуства о овој теми. Идеја је да се овом конференцијом још једном родитељима, деци али и целокупној јавности представи проблем и заједнички пронађу могућа решења и модели реаговања.
Конференцију је свечано отворила Доц. др Снежана Вуковић, в.д. помоћница министарке просвете у Влади РС, задужена за заштиту од насиља и инклузију у систему образовања и Загорка Алексић, заменица председнице Одбора за права детета Народне скупштине РС. Затим је реализована панел дискусија на тему: «Превенција вршњачког насља: ризици, механизми заштите и значај сарадње надлежних институција», чији учесници су били: Михрета Фејзула, руководилац Групе за превентивни рад и заштиту од насиља и дискриминације у Министарству просвете; Санела Голијан, координаторка „Чувам те„, платформе Владе РС; Марија Митковић Вончина, психијатар, Институт за ментално здравље и Јелена Зорић, директорка Центра за социјални рад Нови Сад, док је модераторка била Нада Гогић, новинарка РТС-а. Теме панел дискусије су биле: Државна стратегија у борби са вршњачким насиљем; Програми подршке и превенције ресорног министарства и институција државе; Ризици дигиталне комуникације и алати за заштиту деце и младих од насиља; Систем реаговања надлежних органа у појединачним случајевима насиља међу вршњацима; Коме пријавити вршњачко дигитално насиље и како помоћи када сте сведок?; Како и када посегнути за платформом „Чувам те“; Прва линија одбране од вршњачког насиља-школа и породица; Центри за социјални рад као примери добре праксе.